1 1
Testosul

Zakinthos cu masina

Recommended Posts

Am deschis acest topic pentru a avea cat mai multe informatii de la cei care au fost cu masina in Zakinthos.

Cum e drumul, care a fost ruta si orice alte informatii legate de aceasta calatorie.

Are cineva idee se poate face dintr-o singura bucata, cam cate ore de condus sunt?

Clar asa va fi, insa as vi vrut ceva info de la alti colegi care au fost si ne pot da tips&tricks.

Ok, deci am fost, ne-am intors.

Rezumat:

1350 km facuti dintr-o bucata, 20 de ore de condus cu ceva pauze scurte de o tigara. In Bulgaria avem taxa de pod de la Giurgiu, vigneta, iar in Grecia am avut 6.40 Euro adunati taxele de autostrada, plus 68 Euro ferryboat-ul (o masina plus 4 persoane) dus si 68 Euro intors.

Pentru cine e pasionat de condus recomand, nu e un traseu dificil daca o aveti pe prietena Ioana alaturi (a se citi IGo).

Daca Mihai mai are de adaugat ceva amanunte, il rog frumos sa o faca.

In Grecia mai era 13 eur taxa de pod @Patra. Iar la dus au fost cam 17 ore (Militari Bucuresti - Kyllini Greece @feribot). Plus o ora feribot si inca 30min de condus pe insula. La intoarcere a durat ceva mai mult deoarece oboseala si-a spus cuvantul dimineata in Bulgaria (pauze mai dese).

Trebuie consultat tabelul cu orarul feribotului, pentru a estima corect orele de plecare si ritmul de mers, sa prinzi feribotul care il vrei (a se observa o pauza mare la pranz...) http://www.zakynthos.net.gr/English/ferry_en.php