2 2

Recommended Posts

Deschid acest topic pentru ca dupa parerea mea inca nu s-au clarificate anumite lucruri legate de short-shifter.

As vrea sa detaliem aici avantajele acestei piese, posibilele dezavantaje, lista de aplicatii si orice alte informatii pretioase referitoare la acest subiect.

Este bine sa avem un input puternic din partea colegilor care deja au instalata piesa pe masina.

Da , o sa incep in a spune , ca acest device este recomandat ccelor care conduc mai sportiv, reducerea cursei schimbatorului ,ajuta implicit la scurtarea timpului , de schimbare, tot cautand variante si oferte , pt Leon 1P , nu am gasit , si cu ajutorul nemijlocit al lui Nicky , am demarat construirea unuia , dupa ce am vizualizat piesa de la Forge , am ajuns la concluzia ca se poate modifica fara prea mare greutate , si piesa originala care se afla pe masina , cel putin la cutia mea , o sa incerc sa fac un tutorial cu modificarea , dar in final cert este ca se poate modifica fara un stres prea mare , rezultatul este zic eu destul de bun pt cati bani m-a costat , toti cei care s-au suit in masina mea au apreciat precizia , si manevrabilitatea cursei ............

Eu nu le-am montat si nici nu am mers vreodata cu masina echipata cu short shifters. Pot sa va expun niste pareri ale unui amic care are tot VAG (Audi S3) cu 6 trepte si foloseste Forge.

"Eu am montat Forge short shifter...si eu o caraiam din cand cand...Acum nu mi s-a mai intamplat. Este o senzatie mult mai mecanica la schimbat. Foarte multumit. Eu il am setat pe cea mai scurta valoare si am si side short shifter (adica scurteaza si pe lateral) la fel pe cea mai scurta. Acuma nici nu ma gandesc sa trec inapoi la stock..." O sa probez si eu in scurt timp si o sa revin cu impresii.

Profesore, fa demersurile sa punem si pe a mea un short-shifter marca "Teacher" (nu va ganditi la bautura - insa se poate include in contravaloarea manoperii la cerere :rolleyes: )

Zilele astea primesc , niste mici piese , care ne vor ajuta sa facem short shiftere..............ai una , Zoli :)

profesore nu ma uita si pe mine! :D chiar sa vorbim odata cand ai timp de short shifter sa vedem cum facem...ca vreau si eu cat mai repede :)

Dom' Profesor, puteti onora comanda de short-shifter pe date de 22 august (sambata)? Vin in Bucuresti!

poate ar fi bine si interesant de postat niste poze, date tehnice despre short-shifter. "how to do" ar largi orizonturile mai multor membri.

Cat de curand o sa punem asa ceva , singura chestie este ca modificarea , celor pt cutiile cu 6 trepte este cam greu de realizat , "pe genunchi"

Eu am pe masina short shift, amandoua, pentru reducerea cursei atat lateral cat si inainte-inapoi de la Forge. La cea side la montaj trebuie facut un mic artificiu dar se face usor (o bucsa nu are chiar marimea potrivita). La inceput nu mi s-a parut mare schimbarea, eu ma asteptam sa fie aproape ca la secventiala :excl:, cursa se micsoreaza cu aprox. 40%. Nu regret nici o secunda ca le am pus, e un pic...altfel :excl:.

Agata cumva forge-ul?Am inteles ca ar fi ceva probleme la cuplarea treptei 1! Se manifesta si la tine?

Ma gandesc si la THS.Tot cu 40% se miscoreaza cursa.

Nu am simtit sa agate nimic in treapta 1, dimpotriva parca intra mai ...singura in viteza, ceva trage maneta in viteza, o fi doar impresia mea. Mici probleme cu `masalierul`, in sensul ca nu stiam sigur daca era cuplat sau nu...dar era cuplat :) si de 2 ori a agatat in a 3 a. la THs din ce am vazut nu ai si short shift side, e si ala ok, nu mai ai 5 si 6 asa departe, de parca ar conta ;) dar sunt mai stranse, participa la feelingul de sport:P