4 4
Profu

Anvelopele , un moft sau siguranta...

Recommended Posts

Sa incepem aici , o discutie despre anvelope , cat de multe stim despre ele , cat de importante sunt in ansamblul conducerii in siguranta , astept opinii si pareri , nu am creat un poll, pt ca era aiurea la cate branduri sunt , pt inceput am gasit ceva care va va interesa mult , pe cei care vreti sa faceti modificari de tipo dimensiune , in combinatie cu alte jante , as fi legat acest topic cu cel despre jante dar sunt lucruri diferite dar pe acest site puteti calcula inclusiv et ........f important un unele cazuri :http://www.rims-n-tires.com/rt_specs.jsp

O prezentare aproape completa a anvelopelor in limba romana puteti gasi aici.

Mie mi s-a parut foarte bine documentata, sper sa va fie de mare ajutor.

Eu m-am tot gandit si razgandit Toyo R888, Yokohama, Bridgestone, Syron etc. Se pare ca pana la urma Michelin PS 2 ar fi cea mai buna algere, cel putin pentru mine si nevoile mele speciale (goange). Sunt foarte foarte usoare (nu stiu cat e de exacta comparatia, se spune ca intre o anvelopa pe 18 normala si Michelin pe 18" sunt 3 kg diferenta). Ne mai documentam.

Eu nu am fost niciodata multumit de Pirelli P7 (gumele cu care GOE a venit din fabrica). Intrau greu in temperatura de lucru, aveau aderenta proasta atat pe uscat cat si pe ploaie, la o plecare in forta imi intra TCS-ul din cauza ca rupeau aderenta, pe zapada se comportau mai prost decat Eagle F1.

Am asteptat sa se toceasca markere-le (insemnad ca teoretic nu mai sunt performante - de parca fusesera vreodata) si le-am schimbat.

Am citit pe net si am cautat review-uri. Cautam niste gume cu aderenta, care sa nu se toceasca repede si care sa fie relativ ieftine. Am optat in cele din urma pentru niste Dunlop Fast Responde de care sunt de-a dreptul incantat. Toate minusurile de la P7 le regasesc in acest pneu cu plus.

Am aderenta mult mai buna, ajungerea la temperatura de lucru este foarte rapida, dreneaza foarte bine apa pe ploaie. Sunt de-a dreptul incantat de ele. Am zis ca la urmatorul schimb de gume imi iau tot acelasi model Dunlop.

Am impresia ca toate cauciucurile Pirelli sunt slabe. 16Valve tot cu Pirelli e incaltat. P3000 de 175 aceleasi probleme ca si cele enumerate de tine Matrixule. Urmatoarele cauciucuri vor fi tot pe 14, Debica pe 185. Astea parca sunt roti de bicicleta, cum a spus o cunostinta.

momentan pe masina , sunt incaltat cu niste Pirelli P Zeronero , nu ma pot vaita de ele dar nici sa le ridic in slavi , ccele vechi au fost bune doar vreo 20000 km erau Dunlop SportMaxx intrau greu in temp, dar atunci cam mergeau bine , nu am avut probeleme de aderenta , noile mele achizitii sunt legate de motorsport , si se numesc Nankang NS2 , sunt fabricate in taiwan in saptamana 14 din anul acestadeci undeva in martie , proaspete ......impresiii dupa cursa de duminica...... :lol::lol:

photo.jpg

photo1.jpg

photo_2.jpg

@Profu:daca vei avea noroc de vreme foarte calda o sa fii incantat de ele.

Cristi , sunt foarte incantat , de pretul lor , de calitatea raportata la pret , am tras in rondul Alba Iulia tare de masina , era cald si vreau sa spun ca sunt incantat...

Eu am pe masina (asa a venit din fabrica), Pirelli PZero Rosso...eu sunt foarte incantat de aceste cauciucuri, tinand cont de faptul ca pe asfalt uscat si pe asfalt umed sunt unele dintre cele mai bune cauciucuri de strada aparute vreodata (testele o demonstreaza).

Singura problema pe care o au, sau cel putin asa mi se pare mie, se tocesc foarte repede.

As dori sa dezvoltam acest subiect prin exemple proprii cu diverse tipuri de cauciucuri.

De exemplu in ultima vreme mi-am lipit ochii la sfatul lui Profu de Falken Azenis RT 615 care arata cam asa:

falken azenis rt615.jpg

Acum astept sa vad si care vor fi preturile de pe piata romaneasca pentru acest produs.

Falkenurile astea noi , sunt cel mai bun compromis de semislickuri , daca si pretul va fii in ton cu preturile firmei , va fii sigur un succes , poate va detrona si Triplu 8 de la Toyo

Pretul in State ste undeva la 169 USD pentru 225/40/18 pentru Falken Azenis...un pret foarte decent as spune...inca mai asteptam preturile pentru Romania.

La 170 de dolari ar insemna cam 110-120 de euro, ceeca pare un pret de invidiat .............sa asteptam preturile pt Europa

Am tot citit niste forumuri de pe afara si oamenii sunt multumiti de gumele astea , daca bate "Vantul ca lumea", la vara ma dau cu din astea :P;);)

M-as da si eu cu asa ceva...Cat e scorul in Romania?

Zoly , pe HH , il tot intreb pe omul ala de la Topgear si evita ai vazut , daca e sa ne combinam , vrea si Radu si Catalin (WAX-u) , o sa fim 4 , gumele alea sunt cam atri pt pretul pt care il ofera , incercam varianta de a le aduce noi din state studiem problema asta eu si cu Testosu

Guys, sa puneti in calcul si Taxele Vamale, ca eu m-am pacalit ultima data cu pompele de benzina. Pentru o valoare de 2,225 USD, am platit vama in Irlanda aproape 100 Euro. Comerciantul nu o sa stie sa va zica despre taxele vamale, el va zice cat fac jucariile cu tot cu transport. Dar si vama e importanta, sa o aveti in vedere. La fel si comisioanele bancare (transfer, curs valutar) sau paypal (americanii sunt indragostiti de serviciul asta de plati).

Bafta multaaaaaaaaaa!!! Astept impresiile voastre, ca in voi am incredere, dar in americani...;)

Taxele vamale sunt in cuantum de 4.5% pentru piese/accesorii auto la care se adauga TVA de 19%. Deci in principiu peste pretul de pe site vom aplica si taxele ce totalizeaza 23.5%.

Ca si tips and tricks, vamesul calculeaza taxele la valoarea totala a facturii....deci daca exista si o linie care reprezinta transport, acesta va fi vamuit si i se va aplica si TVA de 19%.

So Nicky, relax, suntem aware de toate aceste lucruri.

Se mareste numarul doritorilor de Falken Azenis.

Mai are cineva si alte idei de cauciucuri bune?

Se pare ca deocamdata nu gasim Falken Azenis in Europa, ci doar in State si Asia.

Insa mi-a sarit in ochi un alt nou model de cauciuc care este cel putininteresant...ce parere aveti?

Este vorba despre Toyo Proxes R1R.

RPan0-b305fa7921fabd8f7691e276c2c02cf9.jpg

Arata foarte bine, dar am cautat un pic pe net si cred ca sunt destul de scumpe...gasim in Europa din astea?