4 4
Profu

Anvelopele , un moft sau siguranta...

Recommended Posts

Atentie mare la indicelele de uzura UTQG care este doar 140 , asta se traduce printr-o viata foarte scurta a cauciucului , spre exemplificare Azenis are 200 , Michelin PS2 are 180 , si tot asa deci indice de uzura mai mic ca asta eu nu am vazut pana acum , uitati aici un link cu date despre ele dar sincer nu sunt impresionat decat de performante , pretul si uzura rapida nu il face prea spectaculos  :

http://octanereport.com/news/325/59/Review---Toyo-R1R-Tires.html

Le-am gasit chiar bine pe astea Vredestein pe net: link :D in fine, link-ul e catre unele marimea pt jantele mele, dar gasiti toate marimile acolo.

Dane tot Falken FK 452 ramane o guma foarte buna , itit recomand daca nu gasesc altceva din astea imi iau ca e ieftine are la topgear cu 460 lei

E foarte interesant profilul in V...insa ma tot gandesc, altceva nu gasim interesant? Iddea este sa fe super aderent pe uscat dar si pe ud...compromis la care nu toate firmele au reusit sa ajunga cu succes.

Dane tot Falken FK 452 ramane o guma foarte buna , itit recomand daca nu gasesc altceva din astea imi iau ca e ieftine are la topgear cu 460 lei

Cristi le stiu si pe alea, insa pe net din ce am vazut reviews sunt mai apreciate astea Vredestein...acum eu nu le-am testat personal ca sa stiu exact, insa la Vredestein imi place mai mult si profilul...in fine, vedem cand ne-om hotari :D

Au venit si preturile la Toyo R1R:

225/40R18 - 979ron

225/45R17 - 919ron

Scumpe rau mai bine i-mi iau Nankang .........

Scumpe la TopGear, eu le iau de la Zoli, ca mi se pare ca el anuntase acum cateva zile un pret de 600 RON la anvelopa :D

Nu stiu care e povestea, insa nu e normal ca R1R sa fie mai scumpe decat R888, mai peste tot se simte diferenta de aprox. 50 usd intre R888 si R1R, in sensul ca R1R e anvelopa mai ieftina. La Top Gear sunt cam apropiate, daca nu chiar R1R a devenit cea mai scumpa alegere (cel putin pt 225/40ZR18).

Duncan, zicea Mituc despre Yokohama Parada ca ar fi niste anvelope foarte bune (si au si profil mai interesant). La astea parca are Top Gear o oferta buna. Si tot cei de la TG au Good Year Eagle F1 Assym 225/45 R17 @ 499 ron / buc si alta surpriza Michelin PS 2 @ 519 ron / buc la aceeasi dimensiune.

Un alt model interesant si cu review-uri foarte bune pare sa fie HANKOOK RS2 Z 212 RS-2.

Iata si o fotografie a modelului:

4057-3887-full--262.jpg

Pretul pentru 225/40/18 este de 178 Euro cu tot cu TVA si livrare in 5-7 zile.

Un alt model interesant si cu review-uri foarte bune pare sa fie HANKOOK RS2 Z 212 RS-2.

Iata si o fotografie a modelului:

4057-3887-full--262.jpg

Pretul pentru 225/40/18 este de 178 Euro cu tot cu TVA si livrare in 5-7 zile.

Alo uite aici pret 650 lei :http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=22908288.139.8936&typ=R-131650&ranzahl=4&Breite=225&Herst=Hankook&Quer=40&Felge=18&Speed=W&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=139&sowigan=So

oameni buni haideti daca tot vreti sa facem un group buy la toyo t1r .de exemplu am la dimensiunea asta 225/40/18 am obtinut un pret foarte bun! 570ron bucata!!!!ce ziceti?

Nu e un pret rau Kenzo multumim pt pont. In momentul asta oscilez intre astea si Hankook RS2. Parca acelea au un profil mai interesant pt vara. Iar pretul este asemanator.Tu ce feedabck ai despre Toyo, ca am inteles ca folosesti de multa vreme T1R.

pai mai nene folosesc toyo de 2 ani si in continuare am sa folosesc aceste cauciucuri !sunt extraordinare,vezi si site`uri de teste pt cauciucuri ca sunt in top cat despre hankook ma abtin...ma incurc doar cand pronunt numele.eu am venit sa va ajut cu niste preturi foarte mici!in 2-3 saptamani am sa comand pana atunci daca mai e cineva interesat sa ma contacteze!

care mai vrea cauciucuri sa posteze dimensiunile, sa nu contactez omul de 10  ori pentru dimensiuni si sa comand cateva...

Am vazut ca se mai cocheteaza mai nou si cu ideea de a se lua 2 cauciucuri performante pentru fata iar pe spate alte 2, desi stiu ca ideal este sa le avem pe toate 4 la fel.

Ce parere aveti despre aceasta solutie mai de criza asa? Este atat de important sa avem 4 cauciucuri la fel, afecteaza in vreun fel senzorii de ABS daca nu sunt profile identice?

Este vb de aderenta pe care o confera fiecare guma in parte , s-ar putea ca in cazuri de aderenta excesiva pe rotile de tractiune , si cu o aderenta mai slaba pe rotile spate sa fie probleme cu ABS-ul ,nu sunt sigur dar o sa mai cercetez

Mai jos aveti un articol al unui prieten dintr-o cunoscuta revista din domeniu auto, despre ultimul model de anvelopa de performanta Michelin Pilot Sport 3:

"Michelin ridică standardele în segmentul anvelopelor performante dedicate sezonului estival. Pilot Sport 3 este încă o dovadă că producătorul francez se identifică drept pionierul acestei industrii. În premieră pentru segmentul său, noua anvelopă îmbină tehnologiile avansate menite să ofere maximum de performanțe la rulare cu responsabilitatea pentru mediu, identificat în acest caz de compusul Green X prezent în modelul Energy Saver. Chiar și în aceste condiții, PS3 reusește să-și depășească atât precedesorul, cât și concurenții direcți. Față de PS2, noul model este cu 10% mai aderent pe suprafețe umede, permite rularea unui număr de kilometri cu 10% mai mare și atrage un consum de carburant cu 10 procente mai mic. Pe circuitul de testare Michelin din Almeria, Spania, am testat cele trei aspecte importante pentru o anvelopă de performanță: aderența pe ud, aderența pe uscat și frânarea pe ud. Și toate acestea împotriva concureței directe: Goodyear F1 Asymmetric, Dunlop SP Sport Maxx TT, Bridgestone Potenza RE 050, Continental ContiSportContact 3 și Pirelli P Zero.

Pentru partea de “road experience”, Michelin a pus la dispoziția jurnaliștilor o serie de hothatch-uri alături de un Mercedes-Benz E 63 AMG. Scopul workshop-ului a fost identificarea zgomotului redus la rulare și a confortului pe care îl oferă noua anvelopă. La volanul unor mașini precum Audi TTS, VW Golf R, Renault Megane RS, Mazda3 MPS și Mercedes-Benz E 63 AMG? Am descoperit mai degrabă aderența excepțională de care PS3 dă dovadă în virajele abordate sportiv sau în zonele în care asfaltul era acoperit cu un strat subțire de nisip.

Lucru pe care al doilea workshop, “dry handling”, ni l-a reconfirmat. La volanul mai multor modele VW Scirocco 2.0 TDI echipate cu anvelope 225/45/17 Michelin PS3, Continental ContiSportContact 3 și Dunlop SP Sport Maxx TT am efectuat mai multe ture pe un traseu spectaculos – în imaginea de mai sus - care nu cuprindea mai mult de o linie dreaptă. În rest, numai viraje de dificultate medie și mare și diferențe de nivel considerabile, perfecte pentru evidențierea calităților dinamice ale anvelopei. PS3 s-a dovedit superior concurenței datorită unui comportament mai bun în exploatarea la limită și cea excesivă. Dunlop-ul l-a urmat îndeaproape, în timp ce ContiSportContact 3 a dezamăgit datorită aderenței scăzute când anvelopa are temperaturi reduse.

Cel de-al treilea workshop, “wet handling”, a avut ca protagoniste Audi A5 3.0 TDI quattro și Audi TT 1.8 TFSI echipate cu anvelope Michelin PS3, Pirelli P Zero și Bridgestone RE 050 de dimensiuni 245/40R18. Iar aici lucrurile sunt și mai simplu de explicat. Primul viraj abordat cu A5-ul echipat cu PS3 a reprezentat o problemă pentru omologul echipat cu Bridgestone ER 050. Am abordat virajul cu încrederea acordată de versiunea cu PS3, însă concurentul a oferit o prestanță mai slabă. În cazul TT-ului, unde am comparat PS3 cu P Zero, diferențele au fost mai mici, un plus pentru Michelin fiind resimțit la schimbarea bruscă a direcției de mers unde puntea spate avea o aderență mai bună.

Pentru ultimul workshop, denumit “wet braking”, au fost pregătite două modele BMW 320d echipate cu anvelope Michelin PS3 și Goodyear F1 Asymmetric de dimensiuni 225/40R18 pe puntea față și 255/35R18 pe puntea spate. Testarea a avut ca scop evidențierea distanței de frânare mai mică, în medie, cu 3 metri pentru versiunea echipată cu PS3. Condițiile de testare au fost identice: rulând pe cruise control la o viteză de 90 km/h, cu un expert Michelin pe scaunul pasagerului, intram pe suprafața udată în abundență și frânam puternic până la oprire. GPS-ul montat pe mașină măsura distanța de frânare între 80 km/h și 0 km/h. Apoi testul era repetat pentru versiunea competitoare. În cazul meu, rezultatul a indicat 24,9 metri pentru PS3 și 27,5 metri pentru F1 Asymmetric. Iar majoritatea testelor înregistrau o diferență între 2 și 3 metri.

Ca reper de fabrică, Michelin PS3 este disponibil pe modelele Audi A4, Audi A5 și Mercedes-Benz E 63 AMG, dar se află în curs de omologare și pentru Audi A3, Citroen C4, Ford CMax, Mercedes-Benz S65 AMG, Mercedes-Benz Clasa S și Mercedes-Benz SL. Michelin Pilot Sport 3 este deja disponibil la comandă și până la sfârșitul anului va fi disponibil pe un total de 25 de dimensiuni, inclusiv pe binecunoscuta mărime 205/55R16."

Vlad Mihăila