4 4
Profu

Anvelopele , un moft sau siguranta...

Recommended Posts

Mai draga daca gumele astea sunt cele mai ......., cum spune articolul ala , de ce sunt mai ieftine decat alea vechi PS 2 ?  Daca raspunzi corect iti dau un cico  :)

Din acelasi motiv din care Cupra R 2010 este mai ieftina acum decat a fost FR-ul meu in 2007 :) Se numeste "financial marketing balance" si s-a aplicat la majoritatea brandurilor mari, cu precadere la cele de renume mondial dintr-un anumit domeniu, si care inca mai vor sa vanda ceva....

In plus de asta este singurul producator de anvelope care va investi in 2010 aprox. 100 milioane EUR doar in centre de cercetare.

Eu n-am zis ca sunt "cele mai... ", am pus un articol scris de un om care mie chiar imi inspira incredere :)

Ce cico am?

Ce cico vrea "muschii" tai , dar este un produs inca netestat de utilizatorii directii , de acolo vin feedback-urile   cele mai relevante hai sa mai treaca un pic si sa vedem ce scriu muritorii de rand , pe ei m-as baza decat pe "marketing" si in pana mea or fi ele cele mai tari din parcare , dar eu nu merg pe mana lor , nu sunt fan al acestei marci de renume , asta e ,in urma urmei in folosinta de zi cu zi poti merge linistit si cu Nankang cum merg eu sau cu Falken cum merge Zoly sau cu Vredestein , a daca te dai  pe circuit cumva sau mergi la drag se schimba povestea .......asa ca hai sa spunem ca fiecare isi dupa posobilitati sau cerintele sale

Eu cred ca noi ne dorim cu totii niste cauciucuri care sa poata sa impace si mersul de zi cu zi pe strazi, dar si micile escapade cand este nevoie de aderenta maxima. Asa ca hai sa mai gasim si alte variante ale cauciucului "perfect" pentru ceea ce ne dorim.

Mi-a venit in cap o intrebare....s-ar intampla ceva daca mi-as pune pe masina cauciucuri cu latimea 234/40/18 in loc de 225/40/18?...ce parere aveti?

Vezi ca a facut Joko mutarea asta de cand si-a luat Ultraleggera Matt-black. Ma rog, tu nu cred ca ai venit la intalnirea aia cand a fost si el.

Pe fata a fost nevoie sa puna distantiere, chiar si cu ET-ul nou. Trebuie sa stai sa calculezi la milimetru ca sa nu-ti loveasca la bracaj si depinzi si de ET. Vorbeste cu el!

Mi-a venit in cap o intrebare....s-ar intampla ceva daca mi-as pune pe masina cauciucuri cu latimea 234/40/18 in loc de 225/40/18?...ce parere aveti?

Unu 234, nu exista , poate 235 , doi , pe spate nu este o problema , pe fata pot aparea surprize , deja la 235 cred ca ar trebui o janta cu 8,5 j si nu cred ca merita efortul material si nu in ultimul rand cu cat cresti latimea caii de rulare , maresti rezistenta la inaintare , implicit consumul , s i scaderea performantelor dinamice , singurul avantaj  care imi vine in minte acum este o stabilitate mai mare mai ales pe viiraje , datorata crsterii ecartamentului si a suprafetei de contact 

Scuze, m-am grabit cand am scris, era vorba bineinteles de 235/40/18. Pe de alta parte daca pun doar pe spate o sa arate ciudat mai ridicata pe spate, nu?

nu cred ca iti foloseste la ceva 235/ numai pe circuit daca mergi dar nici asa! plus ca problema este sa nu iti atinga,la o janta pe 18 cu et 35 ,8j cred ca o sa atinga ,depinde si cat de lasata e masina.

by the way oameni buni! eu am comandat 2 cauciucuri toyo T1r 225/40/18 si ajung in 4-5 zile !am sa vi le arat si voua daca vreti.pretul pentru 2 bucati a fost de 1120 ron.