0
ace117

Blow off valve (BOV)

Recommended Posts

Propun sa discutam aici despre asa numitele blow-off valve sau BOV.

Ce este un BOV?

La benzina:Elimina presiunea facuta de turbina in momentul in care "luam piciorul din gaz" .Cu cat presiunea in turbina este mai mare (peste 1.3-1.4 bar) cu atit riscul sa sa rupa axul este mai mare;iar BOV-ul elimina aerul in afara si scoate acel sunet, fasait specific racing

La diesel :sunet, nu face si altceva mai bun. Comanda de deschidere a BOV ului este data electric, prin impuls de la pedala de acceleratie.

Precizari:

- se pot monta numai pe motoare turbo

- efectul sonor este mai putin sesizabil la cutiile de viteza automate (DSG)

- valva blow-off este acelasi atat pe banzina cat se pe diesel (deci nu exista BOV de diesel sau pe benzina), diferenta face modul de montat si electronica aferenta, care se monteaza la motoarele diesel pt comanda de dechidere si inchidere a valvei

- contrar teoriilor si zvonurilor, se aude bestial si pe diesel ;)

Eu am un HKS SSQW si suna intr-un mare fel (prietenii stiu :D )

bovp.jpg w1000.png

Sample cu sunetul, cu precizarea ca in mers, cand turbina este incarcata, suna mult mai tare!

Tot aici un material postat de Profu pe un alt forum.

Este foarte util:

pq16b0y014d136c290067d5.jpg w2534.png

gx1sjeda14d136c290067d5.jpg w2534.png

Eu am pe masina bov de la Forge si Valve replacement (am schimbat si valva stock in vederea unei resoftari), pentru motorul de 2l TFSI de pe Cupra. Bov-ul e cel simplu fara reglaj. Din masina, cand si cand aude ceva (nu stiu sa il descriu exact, dar mai accentuat cand schimb din treapta 2-3...4500 ture sa zic) sper ca de afara se aude ceva mai interesant. Mai e o varianta reglabila de BOV, tot la Forge, era cam 6 mil, asta a fost cam 2 mil daca am retinut exact si pufaie, dar...il el :excl:. Daca are cineva alte modele de Bov pe Cupra sa ne lumineze, ce modele sunt, daca au un sunet mai a bov, cum tot aud HKS uri pe subaru sti.