3 3
Profu

Racirea eficienta a compartimentului motor....

Recommended Posts

Haideti sa ne gandim sa incepem un studiu in sensul asta si sa revenim aici cu ceva sigur si pertinent.

Ne mai putem inspira si din modelul capotei care se afla in kitul de la tunerul Cadamuro Design, sau sa facem o replica dupa aceasta.

Iata o fotografie:

IMG_0014_1_.jpg

In continuarea ideii celor de la Cadamuro Design pe care am postat-o mai sus, iata ce a putut sa faca la capota sa un coleg din Franta. Parerea mea este ca ideea este geniala si din punct de vedere optic, cat si din punct de vedere functionalitate.

IMG_0020.JPG IMG_0021.JPG

Pretul kitului pentru cele doua guri de ventilatie si codul de la Cadamuro Design il puteti vedea mai jos:

804/kit Air intakes bonnet kit mod FORMULA 170.00Eur

Haideti sa ne gandim sa incepem un studiu in sensul asta si sa revenim aici cu ceva sigur si pertinent.

poate se poate face din fibra de sticla un capacel pe interior care sa se prinda in surubele de intariturile capotei si care sa aiba in partea din fata un canal de scurgere a apei chiar in spatele grilei din fata.

astfel pe timpul iernii nu vor mai fi probleme cu zapada.

Pe fibra se pare ca se va merge oricum, si orice sistem de prindere se poate crea, atata vreme cat putem crea o matrita.

Poate la inceputul lunii viitoare trecem de la schita la experiment :)

poate se poate face din fibra de sticla un capacel pe interior care sa se prinda in surubele de intariturile capotei si care sa aiba in partea din fata un canal de scurgere a apei chiar in spatele grilei din fata.

astfel pe timpul iernii nu vor mai fi probleme cu zapada.

Inca nu am gasit persoana , dispusa sa faca niste probe , este vb de timp si de munca , si in ziua de azi asta costa......moca ma indoiesc ca va face cineva , de amorul artei :(

cu fibra de sticla o rezolv eu. juma de kil de fibra si rasina n-a saracit pe nimeni. numai ca eu nu dispun de capota.

matrita ma angajez s-o fac eu. in schimb la decupari pe capota.... nu ma bag.

cu fibra de sticla o rezolv eu. juma de kil de fibra si rasina n-a saracit pe nimeni. numai ca eu nu dispun de capota.

matrita ma angajez s-o fac eu. in schimb la decupari pe capota.... nu ma bag.

Daca te pricepi la fibra , de taiat o fac eu pe a mea "bidinea" in doi timpi si trei miscari .... intrebare de 100 de puncte ai si tu un garaj undeva sa nu lucram in strada? :P

Haideti sa mai studiem posibilitatile postate in prima si a doua pagina si sa ne gândim exact cum putem sa facem.

Din ce ati postat voi, majoritatea se gasesc si in targul de la Vitan. Pe bune, uitati-va pe Logan, Dacii din 1980 etc. Am avut si eu pe un Punto...

Singura optiune valabila pentru mine este cea de pe Leon Supercopa. Atat!

Si asta trebuie confectionat manual.

Mi se pare imposibil sa nu gasim o persoana care sa poata faca o matrita dupa o fotografie. Daca se pricepe cu adevarat...Pacat nu este acasa prietenul meu Mutyur, el mi-a facut masina dupa fotografii, schite si idei combatute la o cafea. Si stiti ce a iesit...

Haideti sa cautam un meserias adevarat (Teo nu se baga?) si sa lasam piesele de mai sus sa fie folosite la alte masini...sa zicem mai putin pretentioase. Fara suparare...

Daca te pricepi la fibra , de taiat o fac eu pe a mea "bidinea" in doi timpi si trei miscari .... intrebare de 100 de puncte ai si tu un garaj undeva sa nu lucram in strada? :)

scuze de intarziere ..... am fost la nationala fiat... :) ....nu am garaj, in schimb am atelier.....numai ca atelierul de fibra de sticla e la 30 de km de iasi.

Intr-adevar se pot vedea temperaturi foarte mari in intake....tocmai e aceea trebuie sa gasim solutia de ventilare cat mai buna a compartimentului motor.

S-a intors prietenul meu Mutyur (cel care este responsabil de desig-ul lui Stealth) din Danemarca si in ianuarie ne apucam de cateva modificari. Nu multe , insa de efect! :D

Parte a modificarilor este si fanta de aerisire capota de pe Leon Supercopa.

Ca sa putem confectiona o matrita (care va fi disponibil membrilor Seatcupra), avem nevoie de o capota cu care putem experimenta. Poate sa fie si busita, conteaza partea de sus, unde va fi implementat triunghiul. Ma puteti ajuta?

P.S. Am nevoie de cat mai multe poze cu Leon Supercopa si la rezolutie cat mai mare!

Contati pe mine , pt capota , si am deja niste poze , originale .......dupa sarbatori vedem cum facem  , poate intr-un weekend de vineri dupa masa pana luni sunt liber :D

Poti sa-mi trimiti pozele respective?

Ca Mutyur s-a apucat deja de treaba, face niste masuratori, proiecte si are nevoie de cat mai multe poze.

Poti sa-mi trimiti pozele respective?

Ca Mutyur s-a apucat deja de treaba, face niste masuratori, proiecte si are nevoie de cat mai multe poze.

Zoli am nevoie de adresa ta de mail , ca nu o am ...