3 3
TIBI

Portbagaj care se ridica din telecomanda

Recommended Posts

Pt smecheria asta se procedeaza cam asa:

Se comanda urmatoarele piese de la Seat:

Distantier cauciuc portbagaj: 5P0 827 761

Amotizoare portbagaj (Toledo 92-99): 1L0 827 550

Apoi incepe distractia:

Se schimba distantierul:

img2229e.th.jpg -> img2234m.th.jpg

Se schimba amortizoarele cu ajutorul unei surubelnite drepte:

img2237q.th.jpgimg2238z.th.jpg

Recomand o a 2-a persoana pt aceasta operatiune sa va ajute la sustinerea portbagajului cand schimbati amortizoarele.

A 3-a etapa e mai dificila, trebuie umblat umpic si in soft, mai exact in Modulul de Confort (Modul 46):

Pentru modelul 2006:

- Coding / Long Coding Helper / Byte 1 / Activati bit 4

Model dupa 2006:

- Coding / Long Coding Helper / Byte 1 / Activati bit 3 si bit 4

- Coding / Long Coding Helper / Byte 2 / Activati bit 3

Sper sa mearga :P ... o sa incerc sapt viitoare, maine ma duc sa comand piesele! Va tin la curent si sper sa va fie de folos!

Pt smecheria asta se procedeaza cam asa:

Se comanda urmatoarele piese de la Seat:

Distantier cauciuc portbagaj: 5P0 827 761

Amotizoare portbagaj (Toledo 92-99): 1L0 827 550

Apoi incepe distractia:

Se schimba distantierul:

img2229e.th.jpg -> img2234m.th.jpg

Se schimba amortizoarele cu ajutorul unei surubelnite drepte:

img2237q.th.jpgimg2238z.th.jpg

Recomand o a 2-a persoana pt aceasta operatiune sa va ajute la sustinerea portbagajului cand schimbati amortizoarele.

A 3-a etapa e mai dificila, trebuie umblat umpic si in soft, mai exact in Modulul de Confort (Modul 46):

Pentru modelul 2006:

- Coding / Long Coding Helper / Byte 1 / Activati bit 4

Model dupa 2006:

- Coding / Long Coding Helper / Byte 1 / Activati bit 3 si bit 4

- Coding / Long Coding Helper / Byte 2 / Activati bit 3

Sper sa mearga :) ... o sa incerc sapt viitoare, maine ma duc sa comand piesele! Va tin la curent si sper sa va fie de folos!

Merge , azi am facut codarile respective , si intradevar merge .......................... :)

Incercam Pufulete si la tine, roaga-l pe Profu' sa incerce la urmatoarea intalnire sa iti faca acele codari, daca iti merg e ok, mai ramane de vazut cu amortizoarele, poate sunt diferite de cele de Leon si va trebui sa comanzi alta mancare de peste... sa speram ca merge... I put all my trust in Zambilica :):):)

S-ar putea sa ne lovim de un major step back... nu am acel al 3 lea butom pe telecomanda masinii care sa deschida portbagaju :):)

As putea sa cumpar o chinezarie de cheie briceag, dar am inteles ca nu sunt foarte safe, si risti sa ti se blocheze contactul din motive de siguranta...

Sunt curios cam ce efort va fi nevoie sa depui ca sa il inchizi inapoi...

@Puffy: Michelangelo are o copie de-aia de "briceag", si ii merge bine. O are de ceva timp. Ia legatura cu el sa afli detalii.

De luni , este total functional , merge chiar e foarte ok , dar mare atentie cand se ridica sa nu fiti aplecati peste el ca puteti avea vanatai ............... :(

Costuri , distantiere 13 lei buc , amortizoare 120 lei buc , manopera gratis la intalniri................... :(

Excelent. O sa mi le comand si eu saptamana viitoare. Sa vedem cum fac sa schimb amortizoarele. 

In primul rand trebuie vazut daca se poate activa funtia de "sarire" din Vagcom ...........dupa aia mai vb

Trebuie spus ca are o problema toata aceasta jmecherie. E al naibii de greu sa inchizi la loc portbagajul. 

@Profu. Ai incercat sa vezi si cu amortizoarele normale? Pe mine personal toata aceasta jmecherie ma intereseaza pentru a nu ma mai murdarii atunci cand hayonul este murdar. 

Cu solutia de pe acest thread trebuie sa pun serios de tot mana pe el ca sa il pot inchide la loc. 

Daca cu amortizoarele normale se salta doar un picut cat sa pot baga mana pe sub el atunci e mai bine asa. Poate incercam la o intalnire sa facem modificarea cu vag-ul sa vedem cum se comporta in cazul in care nu ai incert tu. 

Asta era problema pe care am pus-o si eu cu cateva posturi in urma... Inchiderea. Vineri am incercat sa il inchid cu o mana si nu prea a mers. E foarte greu.

Deci daca ai un bagaj de scos din portbagaj, cam greu sa il inchizi cu o singura mana si sa eviti sa lasi bagajul jos. Inca sunt in dubii daca sa fac aceasta modificare, pentru ca de cele mai multe ori, voi fi nevoit sa il inchid cu o singura mana...

Trebuie vazut cum se comporta cu amortizoarele stock.

Cu amortizooarele stoc , doar face un "clanc" si se ridiica de pe inchizatoare , de acolo trebuie sa-l ridici tu................

Nu s-ar putea face o improvizatie, un gen de struto-camila, in sensul de a monta doar un amortizor de Toledo si sa se lase celalalt stock?

teoretic apar alte sarcini diferite stanga/dreapta la balamale, dar daca le lubrifiezi des si apesi strict pe partea cu amrtizorul de Toledo ca sa inchizi portbagajul, nu ar trebui sa fie probleme, poate doar in timp.

Desi poate pare copilareasca, m-am gandit la aceasta solutie in ideea ca poate s-ar inchide mai usor cu o singura mana si la deschidere s-ar ridica totusi desi poate putin mai greu...

Ce se poate face , in sensul asta , se inlocuiesc doar tampoanele cu arc, si se face din soft sa-l arunce un pic fara a mai fi nevoie sa actionezi clapa de deschidere...........